NAJMLAĐE NASELJE u Srbiji, a decu moraju da čuvaju BABE I DEDE! (FOTO)
Voždovačko naselje "Stepa Stepanović" puno je mladih roditelja, mališana i budućih majki, a ima samo jedan vrtić i jednu osnovnu školu… "To nije dovoljno! Ovo je najmlađe naselje u Srbiji", poručuju stanovnici ovog dela Beograda.
"Mi živimo u lepom i novom naselju u kome ima dosta male dece. Skoro svi smo kupili stanove od Građevinske direkcije, ima dosta vojske - oko 20 posto, ali ima i mnogo mladih parova. Tvrdim da je ovo najmlađe naselje u Srbiji", rekla je za MONDO Jelena Čolović iz Udruženja građana Naselje "Stepa Stepanović".
U njenu tvrdnju smo se i sami uverili kada smo prošetali naseljem - deca, roditelji i trudnice su oni na koje ćete uglavnom naići dok prolazite kroz "Stepu", ali i na ponekog penzionera koji je došao da čuva svoje unučiće za koje, kažu, NEMA MESTA U VRTIĆU!
Čolović tvrdi da je najveći problem u tome što su "nasamereni i što se sada njihova deca muče u jednom jedinom prebukiranom vrtiću, dok za neke nema ni mesta", a slično je i u prepunoj osnovnoj školi koja ima upisanih devet odeljenja u prvom razredu ove godine, a u svakom od njih po oko tridestak dece.
"Nasamareni smo zato što kada smo kupovali stan u naselju projektom su bila predviđena dva vrtića, dve škole, zelena pijaca…", kazala je Čolović i istakla da zbog nedostatka obrazovnih ustanova sada trpe i deca, kao i zaposleni radnici u vrtiću i školi. Kao primer navela je i objekat u kome su jaslice, a koji se nalazi u adaptiranom stanu. “Jaslice nemaju dvorište i deca nemaju boravak napolju ”, kazala je Čolović.
Ona objašnjava da je neko očigledno prevideo da će u naselju biti ovoliko dece.
"Mi ne tražimo hleba preko pogače, ali su oni prevideli i da u nekim stanovima koji su predviđeni za dvoje, živi i po petoro - troje dece, dvoje odraslih", rekla je Čolović.
MONDO je ovim povodom kontaktirao Građevinsku direkciju Srbije koja tvrdi da je izgradnjom stambenih objekata, interne infrastrukture i dela komercijalnih sadržaja završila svoj posao u naselju "Stepa Stepanović", koji joj je bio poveren od strane Vlade Republike Srbije 2010. godine.
"Građevinska direkcija Srbije ne gradi javne sadržaje u Beogradu. Za izgradnju javnih objekata na teritoriji Beograda (vrtići, škole, predškolske ustanove, jedinice zdravstvene zaštite) nadležan je Grad Beograd, koji je i izgradio deo ovih sadržaja u naselju Stepa Stepanović", rekli su nam u Građevisnkoj direkciji Srbiji.
Penzionerka Vera Ivanić koju smo zatekli u šetnji s unukom kaže da često sluša negodovanje roditelja zbog toga što nema mesta za decu vrtićkog uzrasta. "To zaista jeste veliki problem. Čujem mlade roditelje, koji stalno reaguju jer nemaju gde da smeste decu zato što je državni vrtić pun. I jaslice su mnogo male, a naselje se još širi i ovo je zaista nehumano. I jedna škola je malo, kao i jedan vrtić, to je uzaš", kazala je Ivanić.
Ona je upitala šta će raditi ta deca kad izađu iz jaslenog uzrasta, gde će ona biti smeštena kada u vrtiću nema mesta.
"To su ozbiljni problemi. Ovo je naselje mladih ljudi koji su se doselili, otkupili ili kupili stanove, ovde ima mnogo male dece, mnogo trudnica, i ovakvi objekti su nam ovde neophodni", istakla je.
Naselje Stepa Stepanović nalazi se na oko šest kilometara od centra Beograda, na prostoru kompleksa bivše kasarne "Stepa Stepanović" na Voždovcu.
U njemu postoje 44 stambene zgrade i predviđeno je za život 13.000 stanovnika, kojih možda sada ima i više, a imaju samo jedan vrtić i samo jednu osnovnu školu, što nikako nije dovoljno za potrebe ovog naselja.
Da li će se ovaj čvor uskoro otpetljati, i da li će stanovnici "Stepe" dobiti još jedan vrtić i školu, ali i crkvu, videćemo u narednom periodu.
https://mondo.rs/Info/Drustvo/a1242496/ ... rticu.html
Pesimista vidi samo tamu u tunelu. Optimista vidi svetlo na kraju tunela. Realista vidi da je to svetlo zapravo voz.