Становање и одржавање зграда

Корисников грб
Artifijus
Уредник
Поруке: 21
Придружен: 11 Мар 2019, 23:27
Место: pored doma zdravlja

Становање и одржавање зграда

Порука од Artifijus »

Поздрав свим комшијама!

Закон о становању и одржавању зграда је одавно ступио на снагу. Многи су се прилагодили и уз помоћ управника уредили своје стамбене заједнице, а многи се још ,,не дају". :D
Недоумица свакако има, па нека ово буде тема где ћемо покушати да решимо неке од њих...

Dzumara
Станар
Поруке: 44
Придружен: 21 Мар 2019, 08:54

Re: Становање и одржавање зграда

Порука од Dzumara »

Meni nije jasno kako CD GILE opstaje u naselju posle novog zakona gde svaka stambena zajednica ima svoj račun, evo zašto:

- Čiscenje zgrade 3x nedeljno sa zamenom sijalica ide od 150 do 250 dinara po stanu mesecno
- Odražavanje lifta od 100 do 150 dinara po stanu mesečno
- Servisiranje PP aparata 300 dinara jednom godisnje po aparatu
- Zgrade su nove, nema pucanja cevi... ako
- 1000 - 250 - 120 = 620 znači zgradi bi ostajalo 620 dinara po stanu mesečno kada bi umesto Giletu pare uplaćivali na račun zgrade.

Ako Gile uzima oko 1000 dinara plus upavnik, zar nije bolje uplacivati tih 1000 dinara na racun zgrade i od toga placati čišenje, odžavanje lifta, servis pp aparata... RAZLIČITIM FIRMAMA a koja da najbolju ponudu i sav višak do 1000 dinara ostaje stambenoj zajednici pa sa tim platiti krečenje, zamenu vrata, pucanje cevi...? Kada već plaćamo upravnika, upravniku je posao da vodi računa o parama na računu i bira najpovoljniju ponudu.
Pesimista vidi samo tamu u tunelu. Optimista vidi svetlo na kraju tunela. Realista vidi da je to svetlo zapravo voz.

pavlovicnemanja
Станар
Поруке: 20
Придружен: 13 Мар 2019, 09:51

Порука од pavlovicnemanja »

@Dzumara ok je to ako komšije mogu da se dogovore. Često postoji problem da se komšije dogovore oko nekih aktivnosti u zgradi. Npr, mi smo u našoj zgradi imali veliki problem da se dogovorimo oko krečenja. Sada smo napokon uzeli Premium paket kod Gileta i za uzvrat dobili krečenje već prve godine. Ljudi su različiti, i dogovoriti se oko nečega je vrlo teško.

Dzumara
Станар

Порука од Dzumara »

pavlovicnemanja пише:
21 Мар 2019, 18:27
@Dzumara ok je to ako komšije mogu da se dogovore. Često postoji problem da se komšije dogovore oko nekih aktivnosti u zgradi. Npr, mi smo u našoj zgradi imali veliki problem da se dogovorimo oko krečenja. Sada smo napokon uzeli Premium paket kod Gileta i za uzvrat dobili krečenje već prve godine. Ljudi su različiti, i dogovoriti se oko nečega je vrlo teško.
To se kaže, dok je vukova, biće i ovaca za šišanje. Krečenje je oko 400-500 evra, vi ako plaćate 1000 dinara mesečno, to je godišnje preko 5000 evra... sa tim parama bi mogli i da krečite nekoliko puta godišnje... platite ostalo održavanje i svašta nešto ostalo...

Zato je najbolje izabrati dobrog upravnika, a pare uplaćivati na račun stambene zajednice... pa upravnik od tri ponude bira najbolju... kada uplaćujete pare na tuđ račun, vi sa tim parama ne raspolažete tj. to nisu vaše pare, to je Giletov profit.
Pesimista vidi samo tamu u tunelu. Optimista vidi svetlo na kraju tunela. Realista vidi da je to svetlo zapravo voz.

pavlovicnemanja
Станар

Jeste, ali situacija... Upalio se protiv požarni alarm u 3h ujutru. Mi ugasimo u centrali, posle minut i po on se ponovo pali. Svi silazimo u garažu i pojma nemamo kako da ga ugasimo. Zovemo Gileta i on ustaje i u 3h ujutru dolazi da ispusti vodu iz sistema jer se aktivirao sigurnosni protiv požarni alarm koji radi pod pritiskom vode. Ne branim Gileta, ali mislim da čovek vredi svaku paru koju mu plaćamo. Niko drugi ne bi ni pomislio da dodje u 3h ujutru, već bi rekli zovite vodovod ili još gore vatrogasce.

Komfor i sigurnost se plaćaju. E mi to plaćamo kod Gileta. Plaćamo naše živce i vreme kojeg danas imamo sve manje. Umesto da se bavimo nebitnim stvarima, mi imamo vremena da se bavimo bitnijim, a to je porodica. 1.000 dinara mesečno je nikakva para. Nekoliko kafi ili par kutija cigara.

A Gile svoj posao itekako radi dobro i odgovorno.

Toliko.

Dzumara
Станар

Порука од Dzumara »

pavlovicnemanja пише:
22 Мар 2019, 09:42
Jeste, ali situacija... Upalio se protiv požarni alarm u 3h ujutru. Mi ugasimo u centrali, posle minut i po on se ponovo pali. Svi silazimo u garažu i pojma nemamo kako da ga ugasimo. Zovemo Gileta i on ustaje i u 3h ujutru dolazi da ispusti vodu iz sistema jer se aktivirao sigurnosni protiv požarni alarm koji radi pod pritiskom vode.

Gile nije ovlašćeno lice za protiv požarni alarm i PP sisteme on nema sertifikat za to. Vi ste trebali da zovete vašeg upravnika a upavnik da interveniše u skladu sa zakonom o protivpožarnoj zaštiti u stambenim zgradama („Sl. glasniku RS“ br. 111/09) . Ko sada garantuje da će taj požarni alarm raditi ispravno? Ko će da upiše u servisnu knjizicu i stavi potpis daje bila intervencija? On nije ovlašćeno pravno lice za to!

Sa tim stvarima se nije igrati, ugrožavate bezbednost stanarima. On to nije smeo da dira!

Pravila zaštite od požara:
Član 28.
Vlasnik odnosno korisnik poslovnih, industrijskih i objekata javne namene, objekata
blokovskog tipa i podzemnih garaža i objekata u trećoj kategoriji ugroženosti od požara i
skupština zgrade odnosno savet zgrade u stambenim objektima donose Pravila zaštite od
požara koja obuhvataju:
1) organizaciju tehnoloških procesa na način da rizik od izbijanja i širenja požara bude
otklonjen, a da u slučaju njegovog izbijanja bude obezbeđena bezbedna evakuacija ljudi i
imovine i sprečeno njegovo širenje;
2) zaštitu od požara u zavisnosti od namene objekta sa potrebnim brojem lica
osposobljenih za obavljanje poslova zaštite od požara;
3) donošenje Plana evakuacije i uputstva za postupanje u slučaju požara;
4) način osposobljavanja zaposlenih za sprovođenje zaštite od požara.
Plan evakuacije i uputstva za postupanje u slučaju požara iz stava 1. tačka 3) ovog
člana moraju biti istaknuti na vidljivom mestu.

Održavanje uređaja
Član 43.
Uređaji za otkrivanje i javljanje požara i uređaji za gašenje požara moraju se održavati u
ispravnom stanju, u skladu sa tehničkim propisima i uputstvima proizvođača, tako da se
obezbedi njihovo stalno i nesmetano funkcionisanje.
Stabilne instalacije
Član 44.
Za izvedene stabilne instalacije namenjene gašenju ili dojavi požara, detekciji zapaljivih
gasova i para, kao i za druge zaštitne uređaje, opremu i instalacije koje služe za
sprečavanje izbijanja, širenja i gašenje požara, izvođač radova je dužan da pribavi
sertifikat od ovlašćenog pravnog lica o ispravnosti tih uređaja, opreme i instalacija i da
zapisnik o obavljenom ispitivanju ispravnog funkcionisanja tih uređaja, opreme i
instalacija stavi na uvid komisiji nadležnoj za tehnički prijem objekata.
Ispravnost instalacija iz stava 1. ovog člana mora se proveravati najmanje dva puta
godišnje od strane ovlašćenog pravnog lica, u skladu s tehničkim propisima i uputstvima
proizvođača.

O obavljenim proverama vodi se evidencija u koju se unose podaci o izvršenoj proveri i
stručni nalaz. :ugeek:
Zaposleni u ovlašćenom pravnom licu koji obavljaju ispitivanja moraju imati položen
stručni ispit. :ugeek:
Ministar propisuje posebne tehničke i druge uslove koje mora ispunjavati ovlašćeno
pravno lice iz stava 1. ovog člana, kao i program i način polaganja ispita iz stava 4. ovog
člana.
Ministarstvo daje ovlašćenje pravnom licu za obavljanje poslova iz st. 1. i 2. ovog člana
i vodi evidenciju o izdatim ovlašćenjima za obavljanje poslova ispitivanja uređaja
instalacija i opreme iz stava 1. ovog člana.

pavlovicnemanja
Станар

Draga komšinice @Dzumara,

Ne razumem zašto tolika netrpeljivost ka firmi CD Gile. Pre svega, Gile ima potpisan ugovor sa firmom koja je ovlašćena za takve stvari (u prilogu isečak iz ugovora, u pitanju je premium paket). Druga stvar, upravnik se ne bi javio na telefon, a kamoli došao u 3h ujutru da reši taj problem. Treće, Gile je poslao ljude ujutru, proverio ceo sistem, testirao kompletan sistem i ponovo ga uključio da radi kako treba. Tako da molim Vas nemojte da komentarišete i napadate bez prethodno dobijenih informacija. Ovo je bio samo jedan primer stvari zašto vredi dati 1.000 dinara Giletu. Mi svakako uplaćujemo u investicioni fond, i sutra ćemo od tih para ulepšati zgradu, zameniti sve sijalice LED sijalicama i ostale stvari koje bi poboljšale stanovanje u našoj zgradi.

Možemo se natezati ovako do sutra, vi imate vaš stav, ja imam svoj. Mislim da je vreme da ovoj diskusiji stavimo tačku.

Postoje ljudi koji su za Gileta, i veruju da je dosta pomogao i olakšao održavanje celog naselja, a ne samo zgrade. Ali takodje postoje ljudi koji misle da bi oni to uradili bolje. Podržavam i jedne i druge. Izbog firme za održavanje je na nivou zajednice, tako da ne treba nametati mišljenja.

S poštovanjem,
Nemanja Pavlović

Слика

Dzumara
Станар

Порука од Dzumara »

pavlovicnemanja пише:
22 Мар 2019, 12:54
Ne razumem zašto tolika netrpeljivost ka firmi CD Gile. Pre svega, Gile ima potpisan ugovor sa firmom koja je ovlašćena za takve stvari (u prilogu isečak iz ugovora, u pitanju je premium paket). Druga stvar, upravnik se ne bi javio na telefon, a kamoli došao u 3h ujutru da reši taj problem. Treće, Gile je poslao ljude ujutru, proverio ceo sistem, testirao kompletan sistem i ponovo ga uključio da radi kako treba. Tako da molim Vas nemojte da komentarišete i napadate bez prethodno dobijenih informacija. Ovo je bio samo jedan primer stvari zašto vredi dati 1.000 dinara Giletu. Mi svakako uplaćujemo u investicioni fond, i sutra ćemo od tih para ulepšati zgradu, zameniti sve sijalice LED sijalicama i ostale stvari koje bi poboljšale stanovanje u našoj zgradi.

Nemam nikakvu netrpeljivost prema Giletu on radi lepo za sebe ali i ja hoću da radim lepo za sebe, volim da budemo realini i da poštujemo propise... a razmenjujući misljenja uvek saznajemo nešto novo. A da me ubediš da je bolje da plaćam Giletu na račun 1000 dinara nego da to uplaćujem na račun stambene zajednice... nema šanse, jer je praksa pokazala da sam ja u pravu. Sa 1000 dinara koje uplatiš Giletu, on raspolaže tim parama a sa 1000 koje uplatiš na račun zrgade gde živiš, upravljaš tako reći ti... tj. ne praviš profit Giletu a viškom koji ti ostaje... možeš, ne da ugradiš LED sijalice, nego od zgrade možeš da napraviš da Las Vegas zgradu sa LED sijalicama. Ti Giletu daješ 5500 evra godišnje, pošto su led sijalice!?

Kakav investicioni fond kod Gileta? Nisam čuo za to, molim te za više invormacija! Taj temin ne postoji u Zakonu o stanovanju i održavanju zgrada?

Postoji tekuće održavanje i to što plaćate Giletu 1000 dinara, to je tekuće održavanje. Postoji investiciono održavanje i po zakonu morate da plaćate i investiciono odražavanje i ono je oko 4 dinara po kvadratu osim ako na skupštini ne donesete dugu odluku.

Kako vam se zove ovlašćena firma koja vam održava protiv požarni alarm? U skladu sa Članom 44. Piše u servisnoj knjižici! Voleo bi da vidim servisnu knjižicu sa pečatima ovlašćenog servisera a ne on što ti je Gile obećao a nisi dobio.

pavlovicnemanja
Станар

@Dzumara investicioni fond nije kod Gileta, nego, kao što si sam rekao, propisan je zakonom i mora da se plaća. E pa, kod nas se ispostavilo drugačije. 5 godina nismo imali video nadzor, zgrada nam je bila užasna, ne okrečena samo zato što par ljudi nije htelo da se složi da se okreči, ugradi video nadzor itd... Njima je odgovaralo. Par automobila su ukradena ispred zgrade... Kada smo uzeli Premium paket kod Gileta sve je došlo na svoje.

Po ugovoru ja znam šta dobijam od Gileta za 5.500e godišnje, ovako dok se sve komšije ne slože ne može da se promeni ništa, pa ni da se okreči zgrada. A postoje komšije koje niti žele da uplaćuju niti se interesuju za zgradu. Ko će se zanositi sa izvršiteljima? Upravnik zgrade. Hoće, boli ga uvo.

Takođe, CD Gile daje popust na sve intervencije koje se dese u samom stanu, pa si i tu pokriven do nekle. Procureo mi je radijator ove zime, Giletovi majstori su ga sredili za 650 dinara.... Dok mi je toplana tražila 150e... Eto je još jedna ušteda.

Nemam uvid u servisnu knjižicu, isti i ne tražim, jer nisam ovlašćeno lice. Hvala lepo dovidjenja.

Dzumara
Станар

Порука од Dzumara »

pavlovicnemanja пише:
22 Мар 2019, 16:21
Takođe, CD Gile daje popust na sve intervencije koje se dese u samom stanu, pa si i tu pokriven do nekle. Procureo mi je radijator ove zime, Giletovi majstori su ga sredili za 650 dinara.... Dok mi je toplana tražila 150e... Eto je još jedna ušteda.

Nemam uvid u servisnu knjižicu, isti i ne tražim, jer nisam ovlašćeno lice.

Ja lično ne volim te kombinacije seci uši krpi d.pe. Ako je zakon propisao da ti moraš da imaš ovlašteni servis za pp sisteme, Gile to ne sme da pipa i servisira, on može eventualno da isključi strujni osigurač da prestane buka ali da on ispušta vodu i sl. to ne dolazi u obrzir. Verovatno se i taj protiv požarni alarm uključio jer ga nije redovno odražavao ovlašćeni servis...

Servisnu knjizisu sa potpisima i pečanima ovlašćenog servisera traži od upravnika na uvid. Imaš pravo.

Poenta priče da ti umesto 5.500 evra možeš da prođeš za upola manje para godišnje tj. da ne plaćaš 1000 + investiciono, nego 400 dinara plus investiciono.. + upravnik naravno

Ja se radijatorom NIKADA ne bi igrao, moze da ti poplavi ceo stan a i stan komšiji. Toplana ti to nije rekla slučajno... ja ne padam na takvo mazanje očiju. Najjače mi je to... kod Gileta ima to, imaš to... a kada tražiš servisnu knjizicu sa potpisima i pečatima ovlašćenog servisera za ono što plaćaš... onda nema... i sl.

Пошаљи Одговор