Становање и одржавање зграда

pavlovicnemanja
Станар
Поруке: 20
Придружен: 13 Мар 2019, 09:51

Re: Становање и одржавање зграда

Порука од pavlovicnemanja »

Radijator mi je procureo, zvao sam toplanu, rekli su nisu nadležni, za vas je nadležan CD Gile i nekulturno mi spustili slušalicu. Kada sam zvao opet, rekli su možemo da izadjemo na teren, sa servisom to će vas koštati 150e iako ja to plaćam kroz održavanje.

Jeste to ok ako možete da se dogovorite sa svim stanarima, ako ne, piši propalo...

spreman
Станар
Поруке: 9
Придружен: 27 Мар 2019, 08:06

Порука од spreman »

Curenje vode iz radijatora i instalacija- JKP Beogradske elektrane
Reklamacija usled curenja vode iz unutrašnjih grejnih instalacija (grejna tela, ventili ili cevi) su za naše terenske ekipe, prioritet. Reklamacija se dostavlja Dispečerskom centru u bilo koje vreme (365 dana u godini – 24 sata dnevno) na broj telefona 011/2093-100, kao i na besplatan broj 0800 111 201 iz fiksne telefonske mreže.
"Komunalno preduzeće" kako ga neki naši i njihovi predstavljaju, CD Gile, nije.

Dzumara
Станар
Поруке: 44
Придружен: 21 Мар 2019, 08:54

Порука од Dzumara »

pavlovicnemanja пише:
26 Мар 2019, 17:31
Jeste to ok ako možete da se dogovorite sa svim stanarima, ako ne, piši propalo...
Najbitnije je da imate dobrog upravnika koji će da zastupa interese stanara. Naravno, bitno je da upravnik ne bude iz firme koja vam održava zgradu... Ako vam je upravnik CD Gile i zgradu vam održava CD Gile, onda tu nema kontrole i tu je sukob interesa na delu... i stanari sve plaćaju duplo više kao vi. Da li je to kod vas slučaj? Ako je to kod vas slučaj, sudski imate pravo da tražite da sukob interesa prestane.

Ti lično na sednici imaš pravo od upravnika da tražiš da ti pokaže servisnu knjizicu lifta sa pečatima ovlašćenog servisera, kao i servisnu knjizicu od protiv požarnog sistema... od agregata isto... sada da li će upravnik to da slika pa da vam pošalje na mejl ili na viber gurpu... bitno je da tražiš... ako vidiš da nema pečata u knjizici... znaj da tu nešto nije u redu...

Za lift je bitno i da tražiš dokaz da je lift pregledan jednom godišnje i od imenovanog drzavnog tela i to kosta od 10.000 do 15.000 din, mnogi izbegavaju to da plate... i to nema veze sa redovnim odrzavanjem lifta.

Redovan pregled lifta Član 6 Pravilnik o pregledima liftova u upotrebi
U knjigu održavanja lifta Imenovano telo za pregled lifta upisuje datum obavljenog pregleda lifta, naziv tog tela, broj lifta, nedostatke koji bitno narušavaju bezbednost korisnika lifta i rok za njihovo otklanjanje, kao i da li je dozvoljena upotreba lifta.
Pesimista vidi samo tamu u tunelu. Optimista vidi svetlo na kraju tunela. Realista vidi da je to svetlo zapravo voz.

pavlovicnemanja
Станар

@spreman dok radijator curi šta ja trebam da radim? Menjam lavore i molim boga da ne poduje parket? U medjuvremenu da se svadjam sa toplanom ko je nadležan za koje delove, usput mogu i neku tužbu da podnesem. Sve će to biti rešeno unutar 24h? Toplana kaže da je nadležna samo do stana, sve u stanu smo mi vlasnici... Da zovem komunalnu da se žalim.. a ono curi ... curi ... curi...

Za pola sata je došao parnogrejac iz firme CD Gile, sredio curenje i da kucnem u drvo sve je u redu.

Mislim da sam već rekao da je dovoljno bilo natezanja na ovoj temi. Ko je upoznat sa radom CD Gileta i njegovih majstora mislim da ima samo reči hvale, a oni koji nisu i ne koriste njegove usluge nemaju prava da pričaju. Naravno papir trpi sve. Mi možemo da pričamo sve i sva, ali dobro znamo kako funkcionišu institucije u Srbiji. Imamo odličnog upravnika, koji je naravno iz firme CD Gile Upravnik i koji je pokrenuo mnoga goruća pitanja u našoj zgradi. Takodje, vrlo dobro zastupa interese stanara kako kod firme CD Gile (koju smo sami izabrali, imali smo 3 ponude, velikom većinom je izgalazan nastavak saradnje sa firmom CD Gile) tako i kod stanara koje ne interesuje ni bezbednost ni higijena ni izgled zgrade.

Teoretski sve to lepo zvuči, uplaćivanje investicionog, minimalno održavanje a sve popravke i sredjivanje plaćati preko investicionog. Ali kako ono Djole reče onomad, malo je drugčije u praksi. :)

Veliki pozdrav,
Nemanja Pavlović

Dzumara
Станар

Порука од Dzumara »

pavlovicnemanja пише:
27 Мар 2019, 10:47
Imamo odličnog upravnika, koji je naravno iz firme CD Gile Upravnik i koji je pokrenuo mnoga goruća pitanja u našoj zgradi. Takodje, vrlo dobro zastupa interese stanara kako kod firme CD Gile (koju smo sami izabrali, imali smo 3 ponude, velikom većinom je izgalazan nastavak saradnje sa firmom CD Gile) tako i kod stanara koje ne interesuje ni bezbednost ni higijena ni izgled zgrade.

Potrebna je profesionalna kontrola obavljenog posla, kada svoj svoga kontroliše to je kao dati zecu da čuva kupus. Bitno je prepoznati šta je upravljanje a sta odrzavanje zgrade.

Sa Giletovim upravnikom nema 3 ponude (na papiru ima) ali u praksi se uvek forsira i ulepšava samo jedna.
Pesimista vidi samo tamu u tunelu. Optimista vidi svetlo na kraju tunela. Realista vidi da je to svetlo zapravo voz.

pavlovicnemanja
Станар

Nije istina, npr za video nadzor, tražena je asistencija sa moje strane, jer se bavim tehničkim poslom, da nadjem i preporučim firmu koja se bavi ugradnjom video nadzora koja će takodje dati ponudu. Podsetnik, i Giletova firma se bavi istim poslom.

Dosta sa teorijama zavere.

Hvala lepo.

Marijanjic
Уредник
Поруке: 4
Придружен: 12 Мар 2019, 20:21
Место: 6DL3

Порука од Marijanjic »

Firma CD Gile nema ni jedan potpisan ugovor sa stambenom zajednicom koji sadrži pružanje usluge održavanja grejnih instalacija. Nikad nije ni imala.
Više puta sam i pismeno i usmeno zahtevala da dispičari firme Beoelektrane prestanu da informišu stanare da im firma CD Gile održava grejne instalacije.
Svakako, mimo ugovora smo pored i drugih usluga, pružali usluge popravki i zameni zajadničkih delova grejnih instalacija u ormarima sa kalorimetrima bez dodatne nadoknade. Bilo je pucanje glavnog ventila u ormarima sa kalorimetrim i izlivanje vode ( punjenje okna lifta ), kad je CD Gile o svom trošku menjao ventile i ispumpavao vodu iz okna. Čišćenje hvatača nečistoća i ostalo.
Beoelektrane održavaju instalacije samo do spratnih ormara, kako ih oni zovu "crne cevi", a vlasnik stana od kalorimetra do radijatora. Stambena zajednica bi u ovom slučaju trebala zajednički deo unutar ormara do kalorimetra. Svakako sve ovo je samo u praksi, a po važećoj Odluci nije. Beoeletrane ne daju ključ od toplotne podstanice i tu se krši važeća ožOdluka, ali to je druga i opširna tema.

spreman
Станар
Поруке: 9
Придружен: 27 Мар 2019, 08:06

Порука од spreman »

Немања, такође бих звао стручно лице али и поднео притужбу Електранама; за убудуће и због других.
За остало, на основу искуства и истичем оно.

Dzumara
Станар

Порука од Dzumara »

pavlovicnemanja пише:
27 Мар 2019, 15:39
Nije istina, npr za video nadzor, tražena je asistencija sa moje strane, jer se bavim tehničkim poslom, da nadjem i preporučim firmu koja se bavi ugradnjom video nadzora koja će takodje dati ponudu. Podsetnik, i Giletova firma se bavi istim poslom.
Nema terorije zavere, ima samo zakon a kod tebe i Gileta sve mimo zakona. Ako ste stavili kamere na spoljne zidove zgrade i snimate parking... onda morate da poštujete "Zakon o privatnom obezbeđenju" ako vas neko prijavi možete da nadrljate i platite kaznu 1.000.000 dinara

Ako vam milicija zakuca na vrata i pita vas snimke sa ulaza ili parkinga... vi morate da im date i te kamere moraju da rade ako ste ih stavili.

1. Samo onaj ko ima licencu može da ugrađuje sisteme za zaštitu, svaka licencirana firma i svi njihovi službenici imaju legitimaciju MUP-a koja dokazuje da je to osoba koja ima licencu. Ako si se ti peljao i davao asistencije a nemaš licencu i nisi upravnik... ti možeš da nadrljaš.

2. Morate da sklopite ugovor o održavanju tog sistema sa licenciranom firmom i da sistem prilagodite zahtevima Zakona o privatnom obezbeđenju gde se kaže da je, na primer, za video-obezbeđenje potrebno da se arhiviraju svi snimci do 30 dana, da imate ugovor o održavanju i sa time ste vi pokriveni time ste obezbedili sebi da vam taj sistem koji imate pravilno funkcioniše.

PS Koja ja vam firma vrši mesečno održavanje video nadzora da proverim da li su licencirani?

pavlovicnemanja
Станар

@dzumara Kao što navedoh gore još uvek smo u procesu ugradnje video nadzora. Trenutno smo dobili ponude od par firmi, izmedju ostalog od firme Safer CCTV. Nismo imali mogućnost da se dogovorimo jer su par komšija odbijale da se ugradi video nadzor, sve dok nije došao novi zakon i profesionalni upravnik koji je ove prepreke rešio zakonski.

Druga stvar, tražena je asistencija u vidu nabavke ponude i dogovora oko pozicija samih kamera, a ne ugradnje, jer se moja firma bavi proizvodnjom softverskih i hardverskih sistema, tako da sam malo bliže upoznat i sa radom i sa zakonom koji propisuje sve što ste gore naveli.

Treća stvar je da pod zakonom o privatnom obezbedjenju ne ulazi obezbedjenje ovog tipa objekta, jer ne postoji takozvani TK centar gde bi sedelo ovlašćeno lice i vršilo nadzor. Ukoliko postoji takozvani TK centar, onda lice koje sedi mora da bude ovlašćeno. Firma mora da ima licencu, ali ne i pojedinačni radnici, jer su zaposleni te firme i imaju ugovor o radu (ovo govorim o tehničarima koji ugradjuju).

Verujte mi da znam o čemu pričam, jer se bavim proizvodnjom mnogo ozbiljnije opreme od video nadzora, i opreme koja vrši monitoring mnogo ozbiljnijih stvari nego video nadzor.

Takodje, da, po zakonu snimci se moraju čuvati 30 dana, ali to tehnički nije uvek izvodljivo, i u zakonu stoji klauzula o tome. Ukoliko imate konstantni video nadzor, HD kamera koja sadrži IR i ima ih više od 10, tehnički nije izvodljivo smestiti sve na jednu smeštajnu jedinicu (Hard Disk).

Svako može da tumači zakon na svoj način.

Пошаљи Одговор